Czy kody PKD mają wpływ na sposób opodatkowania przedsiębiorstwa?
Każdy przedsiębiorca rozpoczynając nową firmę, zobowiązany jest do określenia zakresu jej działalności za pomocą tzw. kodów PKD. Wybór ten powinien być przestrzegany od samego początku oraz przez cały okres funkcjonowania firmy, a w razie potrzeby (np. zmiany przedmiotu działalności) może zostać zmieniony. Czym więc są kody PKD, a także czy mają one wpływ na sposób opodatkowania przedsiębiorstwa? Odpowiadamy.
Czym są kody PKD?
Skrót PKD oznacza Polska Klasyfikacja Działalności. Jak wskazuje ich nazwa, kody te służą do bardzo precyzyjnego oznaczania zakresu działalności danego przedsiębiorstwa. Dzięki nim przedsiębiorca wskazuje, czym zajmuje się na co dzień jego firma, a jednocześnie zobowiązuje się do przestrzegania uwzględnionych w złożonym dokumencie czynności.
Kody PKD wpisuje się do wniosku CEIDG-1 podczas rejestracji spółki lub zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, w związku z czym ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. W przypadku, gdy działalność firmy jednak ulegnie zmianie, przedsiębiorca może w prosty sposób dokonać odpłatnej aktualizacji zgłoszenia.
Kody PKD a opodatkowanie przedsiębiorstwa
Poza możliwością wykonywania niezbędnych czynności przez firmę związanych z charakterem jej działalności, kody PKD mają jeszcze jedną funkcją. Ich wybór wpływa na prawo przedsiębiorcy do opodatkowania na zasadach innych niż ogólne. Dotyczy to rozliczania się np. na podstawie podatku progresywnego. Co istotne, możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych również związana jest z rodzajem wykonywanej działalności.
Jeśli więc chcesz rozliczać się na innych zasadach niż ogóle, warto dokładnie przemyśleć kody PKD uwzględniane przy rejestracji. Opodatkowanie za pomocą ryczałtu może być szczególnie istotne np. w przypadku branży IT. Cechuje się ona bowiem wysokimi przychodami i niskimi kosztami. Ryczałt z niższym oprocentowaniem umożliwi wówczas płacenie mniejszych podatków. Jego stawka wynosi 8,5% lub 12%, co w porównaniu do 17%/32% (w przypadku skali podatkowej) stanowi ogromną różnicę dla płatników.