Czy zmiana formy opodatkowania w ciągu roku jest możliwa?
Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą mają do wyboru cztery formy opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową. Decyzję należy wskazać w momencie składania wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli zostanie to pominięte, firmie automatycznie przypisuje się domyślną formę opodatkowania w postaci skali liniowej. Czy przedsiębiorca ma możliwość zmiany opodatkowania w ciągu roku?
Terminy zmiany formy opodatkowania dla nowych firm
Ustawodawca przewidział możliwość zmiany formy opodatkowania dla każdego przedsiębiorcy. W zależności od tego, na jaką formę firma decyduje się przejść, proces i terminy zgłaszania zmiany różnią się od siebie. Przedsiębiorcy, którzy wybrali księgowość uproszczoną i chcą się rozliczać w formie karty podatkowej, muszą zachować termin do 20 stycznia. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca może zgłosić stosowane dokumenty do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca założył działalność w lutym i osiągnął pierwszy przychód w marcu, termin zmiany formy opodatkowania upływa 20 kwietnia.
Zmiana opodatkowania w przypadku firm istniejących
Firmy dokonują zmian w formie opodatkowania często po wielu latach korzystania z jednej. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak przejście księgowości uproszczonej na pełną księgowość, rozwój firmy, większe lub mniejsze przychody i sytuacje, kiedy obecny sposób rozliczania się z fiskusem staje się mniej korzystny. Ustawodawca przewidział możliwość zmiany formy opodatkowania na dowolną, zgodnie z przepisami w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym raz w roku. Podobnie, jak w przypadku karty podatkowej, termin ten upływa 20 stycznia, co oznacza, że zmiana formy rozliczeniowej możliwa jest raz w roku. Podobnie wygląda kwestia sposobu opłacania zaliczek na PIT. Przedsiębiorca może zmienić opłaty miesięczne na kwartalne lub odwrotnie dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym.