Czym jest karta podatkowa?
Karta podatkowa to jedna z najprostszych form rozliczania podatku podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele firm decyduje się na nią z uwagi na to, że kwota podatku nie jest uzależniona od dochodu, a jej wysokość jest każdego miesiąca wyliczana indywidualnie przez naczelnika urzędu skarbowego. Jak każda forma opodatkowania, ma swoje zalety, ale też wady. Wyjaśniamy, dla kogo karta podatkowa może być opłacalna, a kiedy lepiej zdecydować się na inną formę.
Podmioty mogące skorzystać z karty podatkowej
Zgodnie z art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podmioty uprawnione do rozliczania się w formie karty podatkowej muszą prowadzić między innymi działalność:
-
usługową lub wytwórczo-usługową,
-
usługową w zakresie handlu detalicznego przedmiotami wskazanymi w punkcie 2 i 3,
-
gastronomiczną, jednak bez sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5%.
-
transportową przy użyciu jednego pojazdu,
-
rozrywkową,
-
w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, bez napojów o zawartości powyżej 1.5%,
-
wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, usług weterynaryjnych, opieki domowej nad dziećmi i usług edukacyjnych.
Zalety i wady karty podatkowej
Karta podatkowa rozliczana jest w ramach księgowości uproszczonej. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca zwolniony jest z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Kwotę podatku należy uiszczać do 7. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień do 28. grudnia. Na wysokość podatku wpływ ma przedmiot prowadzonej działalności, liczba zatrudnionych pracowników oraz liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Kwota podatku ustalana jest na początku roku, jednak może ulec zmianie. Tego typu formę opodatkowania zalecamy niewielkim firmom, których przychód jest dość duży i stabilny. W innym przypadku lepiej sprawdzi się księga przychodów i rozchodów.