Jak podzielić majątek firmy po rozwodzie?
W polskim prawie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wspólności majątkowej – ustawową i rozdzielność majątkową. W przypadku braku umowy małżeńskiej przyjęta jest automatycznie wspólność majątkowa ustawowa. Jeśli jednak zawarta została umowa o rozdzielność majątkową, to każdy z małżonków zachowuje swoją własność osobistą i nie ma obowiązku dzielenia nabytych dóbr.
W przypadku wspólności majątkowej ustawowej istnieje kilka opcji podziału majątku firmy po rozwodzie. Warto je dokładnie przeanalizować i w tym celu skorzystać z profesjonalnego doradztwa i usług księgowych, aby znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla wspólników, jak i przedsiębiorstwa.
Możliwości podziału majątku firmy po rozwodzie
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej założonej przez jednego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa, a także braku umowy o rozdzielności majątkowej, cały majątek firmy oraz zyski uzyskiwane z jej działalności wchodzą w skład majątku wspólnego i podlegają podziałowi majątku.
Jeśli natomiast firma została założona przed zawarciem związku małżeńskiego lub obowiązuje intercyza, jej majątek stanowi majątek osobisty jednego z małżonków i nie będzie podlegał podziałowi, chyba że któryś ze składników majątkowych został sfinansowany z majątku wspólnego, a wydatki zużyto w celu utrzymania rodziny, wówczas należy je uwzględnić przy podziale.
Podział majątku spółki po rozwodzie
Pierwsza opcja to podział majątku firmy na połowę. Jeśli obydwaj małżonkowie są wspólnikami lub współwłaścicielami, mogą zdecydować się na podzielenie majątku przedsiębiorstwa po równo. W praktyce może to oznaczać sprzedaż firmy i podział uzyskanych środków lub kontynuację prowadzenia działalności jako wspólnicy.
Inną opcją może być wykupienie udziałów przez jednego z małżonków. Jeśli jeden z nich chce kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej, a drugi nie, może zaproponować wykupienie udziałów drugiej strony.