Jak rozliczać leasing samochodu osobowego?
Leasing samochodu osobowego to dla wielu przedsiębiorców korzystne rozwiązanie. Decydując się na taki sposób finansowania, mogą oni uwzględnić opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodu, a także nie narażają się na duży wydatek związany z zakupem auta na własność. Przed podpisaniem umowy warto jednak dowiedzieć się, jak poprawnie rozliczać leasing samochodu osobowego. Sprawdźmy to w artykule!
Rodzaje leasingu samochodów osobowych
Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu samochodu osobowego – operacyjny i finansowy. Różnią się one między innymi metodą amortyzacji oraz tym, kto jej dokonuje, a także elementami wliczanymi do kosztów uzyskania przychodu, dlatego warto skorzystać z obsługi księgowej, by wybrać optymalne w Twojej sytuacji rozwiązanie.
Ponadto w przypadku leasingu finansowego samochód staje się własnością przedsiębiorcy. Decydując się jednak na leasing operacyjny, właścicielem pojazdu przez cały okres trwania umowy pozostaje firma leasingowa, a przedsiębiorca nie wprowadza go do ewidencji środków trwałych ani nie amortyzuje go w czasie.
Rozliczanie leasingu operacyjnego i finansowego
W związku z powyższymi różnicami rozliczanie leasingu operacyjnego i finansowego znacznie różni się od siebie. Jak wspomnieliśmy, leasing operacyjny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że amortyzacji pojazdu dokonuje firma leasingowa, a nie leasingobiorca. W kosztach uzyskania przychodu można jednak wówczas ująć pewne wydatki związane z:
- spłatą rat leasingu,
- eksploatacją leasingowanego auta,
- ubezpieczeniem AS leasingowanego auta.
W przypadku leasingu finansowego natomiast podatnik ma prawo do wprowadzania samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go metodą liniową lub indywidualną. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się jednak wówczas wyłącznie część odsetkowa rat leasingowych.