Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?
Decyzja o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami i obowiązkami, o których trzeba pamiętać. Jednym z nich jest płacenie wszystkich należnych podatków. Te obowiązkowe świadczenia często kojarzą się negatywnie, ale warto wiedzieć, że dzięki nim finansowana jest działalność państwa i różnorodne inwestycje, jakie ono podejmuje. Przedsiębiorca płaci kilka różnych podatków, w tym przede wszystkim dochodowy, od towarów i usług, a nieraz również podatek od czynności cywilnoprawnych, od nieruchomości i inne.
Podatek dochodowy
Najważniejszym podatkiem, jaki płacimy, gdy prowadzimy własną firmę, jest podatek dochodowy. Jak sama nazwa wskazuje, jego wysokość zależy od osiąganego przez nas dochodu – przynajmniej wtedy, gdy wybierzemy skalę podatkową. Zgodnie z tą formą rozliczenia w 2021 roku dla dochodu do wysokości 85 528 zł podatek wyniesie 17%, a dla nadwyżki ponad tę sumę – 32%.
Podatek dochodowy może być jednak płacony również w innych formach, choć są one ograniczone tylko do pewnych rodzajów działalności:
- Podmioty prowadzące tylko pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej mogą wybrać podatek liniowy. Polega on na płaceniu stałej stawki podatku (19%) niezależnie od wysokości osiąganego dochodu. Pewnym ograniczeniem tej formy jest brak kwoty wolnej od podatku, ulg podatkowych i niemożność rozliczania się wspólnie ze współmałżonkiem.
- Inną opcją jest wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jednak wiele podmiotów nie może z niego skorzystać, co zostało szczegółowo określone w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W przypadku tej formy rozliczenia podstawę stanowi przychód i zależnie od rodzaju działalności będzie opodatkowany konkretną wysokością stawki ryczałtu. Warto wiedzieć, że podstawa opodatkowania nie zostaje pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.
- Ostatnią opcją jest karta podatkowa, która również ma pewne ograniczenia, w tym działalność przedsiębiorcy musi należeć do zakresu jednego z dwunastu działów wymienionych w Obwieszczeniu Ministra Finansów. Rozliczanie się za pomocą karty polega na odprowadzaniu co miesiąc stałej kwoty podatku, która nie zależy od osiąganego dochodu, ale od takich czynników jak rodzaj prowadzonej działalności, liczba zatrudnionych pracowników oraz liczba mieszkańców gminy, na której terenie działa firma.
Podatek od towarów i usług – VAT
Innym rodzajem podatku związanego z prowadzeniem firmy jest VAT. To Value Added Tax, czyli podatek od wartości dodanej, który dolicza się do prawie każdego sprzedanego towaru i usługi, a jego wartość może wynosić od 0 do 23%. VAT nakładany jest na każdym etapie produkcji i doliczany do ceny końcowej, dlatego płaci go nabywca. Przedsiębiorca nie tylko sprzedaje pewne towary lub usługi, ale także może je nabywać i wtedy sam płaci VAT. Jednak ten podatek może sobie odliczyć od zobowiązań dla urzędu skarbowego, jeśli odpowiednio to udokumentuje. Obecnie firma ma obowiązek bycia płatnikiem VAT przy przekroczeniu sumy rocznych przychodów wynoszącej 200 tysięcy złotych.
Inne podatki istotne dla przedsiębiorcy
Istnieją również inne podatki, które nieraz mogą dotyczyć przedsiębiorców prowadzących własną działalność. Pierwszym z nich jest podatek od czynności cywilnoprawnych, który nakłada się na niektóre transakcje występujące w obrocie gospodarczym. Dotyczy na przykład umów sprzedaży, pożyczek pieniędzy, darowizn, ustanowienia hipoteki i innych podobnych działań. Drugim ważnym zobowiązaniem dla firm może być podatek od nieruchomości, który płacimy w przypadku posiadanych przez firmę gruntów, budynków i innego rodzaju budowli. Jego wysokość zależy od danej gminy, więc nie jest taka sama w całym kraju.
Inne podatki, które mogą się pojawić w przypadku prowadzenia działalności, to podatek od środków transportowych, gdy firma posiada ciężarówki lub autobusy, a także opłata za korzystanie ze środowiska, gdy w trakcie prowadzenia działalności firma używa maszyn lub pojazdów wytwarzających trujące gazy, pyły, ścieki czy inne odpady negatywnie wpływające na stan środowiska.