Kiedy opodatkowanie według skali podatkowej jest opłacalne?
Przedsiębiorca, prowadząc swoją działalność, ma możliwość wyboru jednej z dostępnych form opodatkowania. Niektóre z nich wymagają jednak spełnienia konkretnych kryteriów, aby móc dokonać korzystnej optymalizacji. Jednym z podstawowych sposobów rozliczania się jest skala podatkowa, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych. Na czym polega opodatkowanie według skali oraz kiedy opłaca się zdecydować na tę formę? Sprawdźmy.
Czym jest opodatkowanie według skali?
Skala podatkowa to nic innego, jak opodatkowanie na zasadach ogólnych, które jest najczęściej wybieraną formą rozliczania się z tytułu podatku dochodowego przez przedsiębiorców. Podatek dochodowy dotyczy każdej osoby, która czerpie zyski z tytułu prowadzonej działalności lub zatrudnienia na umowę cywilnoprawną. W 2022 roku zostało wprowadzonych wiele zmian w tym zakresie.
Wciąż obowiązują dwa progi podatkowe (17% i 32%), jednak uległy zmianie wartości, które za nimi stoją. Limit pierwszego progu podatkowego wynosi obecnie dochód do 120 000 zł. Osoby, których zysk roczny wynosi ponad 1 000 000 zł, zobowiązane są dodatkowo do płacenia tzw. daniny solidarnościowej. Jej wysokość wynosi 4% i obliczana jest od kwoty przekraczającej podany próg.
Kiedy opłaca się wybrać opodatkowanie według skali?
Decydując się na wybór opodatkowania według skali, warto skorzystać z oferty księgowości dla firm. Prawnik pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą formę oraz weźmie pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki. Wśród nich duże znaczenie może mieć rozliczanie się z małżonkiem, który ma niskie dochody lub z dzieckiem oraz korzystanie z różnych ulg podatkowych.
Niekiedy zdarza się bowiem, że pomimo wejścia dochodów na drugi próg podatkowy, wspólne rozliczanie się może spowodować przesunięcie ich wartości z powrotem na pierwszy próg. Zaletą skali podatkowej jest także możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów oraz brak konieczności odprowadzania podatku, jeśli dochód nie przekracza ustalonej kwoty wolnej od podatku.