Kto może prowadzić księgowość uproszczoną?
Księgowość uproszczona, jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj łatwej do prowadzenia księgowości. Jest to idealne rozwiązanie dla małych firm i początkujących przedsiębiorców, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Dzięki niemu można zaoszczędzić finanse na samym prowadzeniu księgowości i zainwestować je w rozwój swojej działalności. Księgowość uproszczona może być prowadzona w trzech podstawowych formach: karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Dla kogo została stworzona księgowość uproszczona?
Nie każdy może skorzystać z księgowości uproszczonej. Taką możliwość mają osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółdzielnie socjalne oraz spółki partnerskie. Warunkiem, który koniecznie trzeba spełnić, aby móc prowadzić księgowość uproszczoną, jest nieprzekroczenie kwoty 2 000 000 euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy. Jeżeli przekroczona zostanie ta kwota, przedsiębiorcę zaczyna obowiązywać prowadzenie ksiąg handlowych, czyli pełna księgowość.
Jakie zalety ma prowadzenie uproszczonej księgowości?
Niewątpliwą zaletą takiej formy prowadzenia księgowości jest to, że jest to niedrogie rozwiązanie. Przedsiębiorca nie musi przeznaczać sporych kwot każdego miesiąca na usługi biura księgowego, co bezpośrednio przekłada się na większe możliwości inwestowania kapitału w rozwój firmy. Dodatkowym atutem takiej księgowości jest łatwość jej prowadzenia, co sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie jej na własną rękę. Uproszczona księgowość to gwarancja doskonałego monitorowania wszelkich zdarzeń gospodarczych danej firmy, a także przejrzystość przepisów prawnych jej dotyczących, dzięki czemu interpretacja zawartych w niej zapisów jest prosta. Ta forma rozliczeń daje możliwość prowadzenia księgowości całkowicie online, co w przypadku pełnej księgowości, jest niemożliwe. Dzięki niej przedsiębiorca ma możliwość stałego wglądu w koszty i wydatki swojej firmy.