Rola księgowości w prowadzeniu firmy
Każdy przedsiębiorca, zarówno ten działający na większą, jak i na mniejszą skalę, powinien korzystać z usług biura rachunkowego. Pomoc kompetentnego księgowego realnie przekłada się na płynne funkcjonowanie danej firmy na wymagającym rynku towarów i usług. Zakres świadczeń proponowanych przez dobre biura rachunkowe jest niezwykle szeroki. Niniejszy wpis przedstawia najważniejsze korzyści wynikające z korzystania z usług wskazanych podmiotów gospodarczych.
Jakie znaczenie posiada księgowość w działalności przedsiębiorstwa?
Profesjonalnie obsługiwana księgowość wpływa na zwiększenie wartości rynkowej danej firmy. Przedsiębiorstwa nawiązujące stałą współpracę z godnym zaufania księgowym działają w sposób bardziej efektywny – specjalista ten nie tylko doskonale orientuje się w kwestiach podatkowych i rozliczeniowych, ale zajmuje się również sprawami organizacyjnymi spółki, w tym na przykład dotyczącymi jej rejestracji. Biura rachunkowe takie jak nasze oferują klientom kompleksową obsługę księgową, która ułatwia im zarządzenie firmą, ponieważ:
- zapewniają pełen zakres usług księgowych i rachunków oraz zajmują się profesjonalną obsługą kadr i płac (do ich obowiązków zalicza się między innymi: przygotowywanie sprawozdań finansowych, dokonywanie wycen walutowych, dekretowanie i księgowanie wszelkiego rodzaju dokumentów, terminowe składanie wymaganych deklaracji i sprawozdań – przede wszystkim jednak zabezpieczanie kapitału przedsiębiorstwa),
- świadczą aktywne doradztwo w zakresie podatków – dzięki biegłej orientacji w przepisach podatkowych księgowy jest w stanie skutecznie doradzać klientowi, omawiając z nim rozwiązania pozwalające na obniżenie kosztów prowadzonej przez niego działalności oraz zwracając uwagę na potencjalne obszary ryzyka (korzystanie z optymalizacji podatkowej przynosi wymierne korzyści – doświadczony księgowy po dokonaniu dokładnej analizy wybiera dla klienta najlepszą w jego przypadku metodę optymalizacji),
- reprezentują klienta przed różnego rodzaju instytucjami i urzędami finansowymi, w tym między innymi przed Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.